example

Pohádka

Kozí příběh - Pověsti staré Prahy

Animované
31.01.2014 | zobrazeno 1916 x
Kuba se svoji Kozou přichází z venkova do Prahy. Jsou to prosťáčci s dobrým srdcem. Oba se připletou ke stavbě Staroměstského orloje, která se právě rozjela. Mistr Hanuš hledá řezbáře, který by orloj vyzdobil. Do příběhu zasáhne také chudý student Matěj, který zlákán bohatstvím zkomplikuje život nejen Hanušovi, ale také Kubovi, který se zamiloval do Hanušovy hospodyňky Mácy.

 

Kuba s Kozou přichází z venkova do Prahy. Nejprve se podílí na stavbě Karlova mostu, kde se poprvé Kuba setkal s dívkou Mácou, kdo které se na první pohled zamiloval. Koza však Mácu nemá moc ráda, protože na ni žárlí. Zamilovaný Kuba si při stavbě mostu vyřezával podobiznu Mácy a způsobil tak pád lešení a z práce musel i s Kozou prchnout.

 

Mezitím se v Praze Mistr Hanuš se svými učedníky pouští do plánů na stavbu Staroměstského orloje. Chudý student Matěj je Hanušův oblíbenec, protože je na rozdíl od ostatních studentů chytrý, ale tíží ho chudoba. Ostatním studentům je jen pro smích, což ho velmi trápí. Matěj jeden večer prochází Prahou a zláká ho Faustův dům, který obývá sám ďábel. Matěj vidině zlata odolá, ale jen na chvíli. Jeho zlomyslní kamarádi totiž počmárají Hanušovy plány, které si Matěj propůjčil k prostudování. Hanuš pozná Matějovo pero a je smutný, protože Matějovi věřil. Matěj je tedy potrestán a jeho vztek ho vede k Faustovu domu, kde se upíše ďáblu.

 

Kuba s Kozou se dostávají k Hanušovi, kde je Máca hospodyňkou. Kuba slíbí vyřezat sochy k orloji a práce může začít. Blíží se den spuštění orloje a Mistr Hanuš je všemi oslavován. Matěj se chce ale pomstít, proto vypustí fámu, že chce Hanuš postavit orloj i jinde. Radní proto povolají kata Mydláře, který Mistra Hanuše oslepí. Hanuš se chce za tuto křivdu pomstít a vytáhne z orloje jedno kolečko a orloj přestane jít. Kuba byl Hanušův pomocník, proto je pověřen tím, aby orloj zase opravil. Pokud to nestihne, bude Máca oběšena.

 

Máce jde o život a do situace se vloží Koza. Vymění se s Mácou a doufá, že Kuba najde způsob, jak orloj opravit. Kuba to sice stihne, ale je už pozdě, Máca(Koza) už visí. Když Kuba zjistí, co jeho Koza udělala, je rád, že Máca žije, ale zároveň je smutný, že ztratil svoji Kozu. Společně s Mácou sedí u šibenice. Najednou Koza spadne a z krku jí vypadne kus železné trubičky, která Koze zachránila život.

 

Student Matěj začne litovat svých činů ve chvíli, kdy si ho chce ďábel vzít. Chce se zbavit veškerého bohatství a nakonec je z něj zase ten chudý student s děravými botami.

Venkovní vířivky pro celoroční provoz od Villeroy & Boch a také originál Jacuzzi vířivky. | Digitalizace VHS s vylepšením obrazu i zvuku na profesionálních VHS videopřehrávačích. | Skenování diapozitivů a sken negativů a fotek. Navštivte pobočku Digializace VHS - Marie Cibulkové 26 | Bitcoin Bitmain Antminer Firmware Innosilicon | Maminčiny TOP recepty. Recepty na nejrůznější typy jídel, obědy, večeře. | Rady pro domácnost, Jak udělat, Co je to, Proč | Přihlášení se do služeb internetového bankovnictví a rady a pomoc s přihlášením k ostatním bankovním i nebankovním institucím. | Internetové bankovnictví Mojebanka a George. Nebankovní půjčky od Cofidis, Kamali, Homecredit a další tipy na bankovní i nebankovní služby.