example

Pohádka

Jak Jaromil ke štěstí přišel

Filmové
20.02.2014 | zobrazeno 1599 x
Jaromil by se rád stal zahradníkem. Pěstuje kytičky a stará se o ptáčky. Jeho otec z něj však chce mít uhlíře, protože se toto řemeslo dědí v jejich rodině z otce na syna. Jaromil se však svého snu nechce vzdát. Král si navíc vymyslel, že chce vykácet celý les, místo kterého dá vystavět letohrádky k potěše svých známých. Jeho neuvážený čin však nezůstal bez následků.

 

Když se měl Jaromil podílet na kácení lesa, byl z toho smutný, protože věděl, že král zničí domovy ptáčků. Když jde za hlasem ptáčka sedmihláska, spadne do obrovské jámy, kde potká vílu Sasanku. Ta mu ukáže říši, ze které pochází. Protože má Jaromil dobré srdce a kde může, pomůže, získá tři vzácné dary, které mu budou ku prospěchu v těžkých chvílích.

 

Od ohnivé panenky získá kamínek z živého ohně. Od vodní víly mušli a od Sasanky jadérko. Jaromil se pak vrací zpět domů, kde najde vše zničené. Tam kde stály stromy, jsou jen pokácené pařezy. Od své kmotry navíc zjišťuje, že s tím, jak uvadla krajina, uvadla i princezna. Ztratila řeč a zrak a den ode dne chřadne. Protože měl Jaromil princeznu rád, chtěl ji uzdravit. Král mu pověděl, že zkusil, co se dalo. Jediné, co by jí snad mělo pomoci, je živý oheň, živá voda a jablko z kouzelné jabloně.

 

Jaromil si vzpomněl na kouzelné dary a s jejich pomocí princeznu uzdravil. Princezna se zázračně uzdravila a také královská zahrada byla díky Jaromilově přičinění plná života. Král nakonec svolil k sňatku princezny a Jaromila a vše dobře dopadlo.