example

Pohádka

Jak se ševcem šili čerti

Filmové
03.02.2014 | zobrazeno 1852 x
Švec Jakub Čič má rád hádanky. Když přehádá i krále, stoupne mu sebevědomí a ševcovské řemeslo začne zanedbávat. Věří si natolik, že ho pozvou i do pekla. Kvůli jeho rozsouzení zůstane v pekle i nevinný chalupář Karafiátek. Čiči má špatné svědomí a rozhodne se vše napravit.

 

Jakub Čič rád vymýšlí hádanky. Jednou k nim na dvorek zavítá sám král, kterého Jakub přehádá a král se mu proto odmění a žádá si odvetu. Netrvá to dlouho a Jakub je pozván na zámek, kde má rozsoudit 3 bratry, kterým jejich otec král nechal 19 váz. Na zámku ho navíc prosí princezna, která je zamilovaná do prince Zdislava, aby se za ni u krále přimluvil. Jakub slíbí, že ji pomůže, až bude ta pravá chvíle. Královu hádanku uhádne a získá další zlato.

 

Peníze Jakubovi stoupnou do hlavy a začíná mu čím dál víc záležet na penězích. Jeho žena Madlenka to vidí a chce držet Jakuba při zemi, což se jí ale moc nevede. Jakub si myslí, že ví vše nejlépe, a tak si ho pozvou do pekla, kde má rozsoudit spor. Spor je veden s dobrým chalupářem Karafiátkem, který porážel v lese strom a zaklel: „Aby mě čert vzal.“ Čert ho chtěl vzít, ale chalupář prosil, aby ho nechal na zemi. Čert mu řekl, že ho nechá na zemi, když mu řekne, zaručeně pravdivou větu. Karafiátek řekl, že je pravda, že ho čert vezme do pekla a čert ho tedy vzal.

 

V pekle se Karafiátek domáhal spravedlnosti, proto byl přizván Jakub. Kvůli jeho rozhodnutí musel Karafiátek zůstat v pekle a Jakub dostal darem brýle, které ukazovaly, jaký kdo ve skutečnosti je. Na zemi Jakuba trápilo černé svědomí. Jakub byl znovu pozván na zámek, kam se přijeli ucházet princové o princezninu ruku. Jakub půjčil králi kouzelné brýle a ten viděl, jací princové skutečně jsou a pro svou dceru vybral prince Zdislava. Jakuba ale stále více hryzalo svědomí, proto se znovu vydal do pekla, aby Karafiátka zachránil.

 

S pekelným pánem se tedy umluvil, že si dají 3 hádanky. Když vyhraje Jakub, odnese na ramenou Karafiátka z pekla, když pekelník, zůstane Jakub v pekle. Jakub nakonec vyhraje a oba se dostanou domů. Jakub se s Karafiátkem usmíří a vše dobře dopadne.