example

Pohádka

O kominickém učni a dceři cukráře

Filmové
01.02.2014 | zobrazeno 1383 x
Sirotek Tomáš musel jít do učení ke kominickému mistrovi Dýmalovi. Sám Tomáš chtěl být pekařem jako jeho otec, ale strýc ho poslal právě k Dýmalovi. Tomáš musel snášet řadu příkoří ze strany Dýmalovy ženy a jejích dvou synů. Naštěstí Tomáš jednoho dne potkal babičku, které vymetl sám komín a ona mu za to dala knoflík. Nebyl to ale jen tak obyčejný knoflík, ale kouzelný. Od té doby se v Tomášově smutném životě objevila jiskřička naděje na lepší život.

 

Tomáš musel v rodině Dýmala zastávat řadu prací, které mu ztěžovali Dýmalovi synové. Tomáš se navíc líbil dceři cukráře Elišce, na kterou si myslel zákeřný cukrářský učeň Vojtín. Právě Vojtín inicioval řadu útoků proti Tomášovi. Jednoho dne se Tomáš dostal do domu babičky, která mu dala kouzelný knoflík s tím, že je důležité, kdo na něj jako první sáhne a kdo mu jej jako první přišije a od té doby ho provázela v jeho myšlenkách a radila, co má dělat.

 

Od té doby šel Tomáš za svým snem-stát se pekařem. Tomáš se navíc zúčastnil pekařské soutěže, kterou nakonec díky své šikovnosti vyhrál. Tomáše si díky jeho výhře všiml i mistr cukrář a díky chytrosti jeho dcery Elišky přesvědčili Dýmala, aby ho nechal v učení u cukráře. Tomáš byl šikovný a práce mu šla od ruky, což stále více vadilo Vojtínovi, který u cukráře kradl rum a peníze. Aby se zbavil Tomáše, strčil mu do tašky rum a vše, co zmizelo bylo teď na Tomášovi. Eliška věřila, že to neudělal, ale Tomáš nechtěl být tam, kde mu nevěřili.

 

Toho dne vyhodila stará Dýmalová z domu Tomáše, protože jí její povedený syn nakukal, že jí Tomáš ukradl peníze. Ve skutečnosti je však ukradl sám. Tomáš neměl kam jít, venku byla zima, ke strýci se vrátit nemohl. Naštěstí našel útočiště v chaloupce babičky, kde přečkal noc. Ráno se ukázalo, kdo v cukrárně kradl a kdo ukradl Dýmalové peníze. Tomáš se mohl vrátit do učení k cukráři, který se mu omluvil a přijal ho do své rodiny s otevřenou náručí. Tomášovi se splnil jeho sen a konečně měl kolem sebe lidi, kteří ho měli rádi a kteří si cenili jeho šikovnosti.