example

Pohádka

O statečném kováři

Filmové
17.03.2014 | zobrazeno 3169 x
Kovář Mikeš už odrostl plenám a stal se z něj ohromný silák. Jednoho dne našel v domě palici, kterou přehodil přes střechu chalupy. Ten, kdo to dokázal, jako by získal toulavé boty. Mikeš se tedy vydává do světa, kde zažije velké dobrodružství. Doslechne se totiž o princeznách, které se před lety ztratily panu králi a rozhodne se je zachránit. Cestou se k němu přidají ještě dva mladíci, kteří ale nemají tak dobré srdce jako Mikeš.

 

Poté, co Mikeš přehodí palici přes střechu, se vydává na cestu. Cestou potká mlynářského pomocníka Matěje, který se k němu přidá. Jdou tedy společně a v lese narazí na siláka Ondřeje, kterého už tahání klád také nebaví a rozhodne se k nim přidat. Všichni tři se tedy společně vydají do světa. Jejich cesta je zavede do podivného království, kde je zakázáno zpívat. V hospodě se pak dozví o třech dcerách, které se ztratily a od té doby je v království smutek. Hospodská Mikšovi také poví, že nejmladší sestra je z nich nejkrásnější, ale že nikdo neví, kde ty chudinky jsou. Mikeš má pro strach uděláno, proto se rozhodne jít princezny hledat.

 

Kamarádi cestovali už dlouho a princezny stále nikde. Cestou je však čekala řada nástrah a museli se potýkat také s kouzly, které je měly zlákat od jejich cíle. Matěj s Ondrou by kouzlům podlehli, ale Mikeš je vždy včas zachránil. Jednoho dne se dostali do zříceniny, kde byla hostina. Kamarádi se dosyta nejedli, ale na druhý den už žádné jídlo nezbylo. Museli si tedy uvařit kaši. První den hlídal Matěj, ale neuhlídal. Kaši totiž vyměnil za dobroty a omdlel. Druhý den se opakovalo to samé, ale hlídal Ondra – ten také podlehl svodům lišáka a rybu, kterou měl připravit pro kamarády, vyměnil za zlato. Třetí den hlídal Mikeš, který se nenechal ničím zlákat, proto byl odměněn. Mohl si přát cokoli chtěl a Mikeš chtěl vědět, kde hledat princezny.

 

Cesta k princeznám vedla skrz starou studnu. Mikeš nelenil a slezl dolů. Matěj s Ondřejem zůstali nahoře, aby ho potom mohli vytáhnout. Mikeš šel tedy podzemní říší a našel dvě princezny, ale třetí nikde nebyla. Mikeš poslal princezny nahoru, ale sám se nahoru už nedostal. Jeho kamarádi ho zradili a s princeznami utekli ke králi, aby získali odměnu. Mikeš zůstal tedy v podzemí a vydal se hledat třetí princeznu. Zjistil, že všechny princezny držel černý král a tu nejmladší změnil ve starou ošklivou bábu, protože se nejvíce podobala své matce.

 

Mikeš princeznu našel a ta mu poradila, jak černého krále porazit. Díky princeznině radě krále porazil a v tu chvíli se princezna ocitla zpět doma, kde se už chystala svatba. Mikeš si na nic nepomatoval a vydal se na cestu, která ho přivedla opět do hospody, kde před lety byl a dozvěděl se, že se princezny vrátily. Mikeš se tedy vydal na zámek, kde princezna řekla svému otci, že dala svůj prsten pravému zachránci – Mikšovi a že Matěj s Ondřejem jsou jen podvodníci. Oba podvodníci měli být o hlavu kratší, což ale Mikeš nechtěl – měl pro ně lepší trest. Oba se museli vrátit domů a pracovat tam, kde pracovali dříve. Sám Mikeš se stal králem, ale na kovářské řemeslo nezanevřel.

Celoroční úsporné venkovní vířivky od Villeroy & Boch a také originál Jacuzzi vířivé vany. | Digitalizace VHS a převod VHS nejen Praha, Ostrava, Olomouc, Brno.. a také Hi8, 8mm, Digital8, 8mm filmů, 16mm filmů s vylepšením obrazu i zvuku na profesionálních VHS videopřehrávačích. |