example

Pohádka

Zlatá přadlena

Filmové
21.03.2014 | zobrazeno 1712 x
V chaloupce žije žena se třemi dcerami. Dvě jsou do práce divé a jde jim hezky od ruky, ale ta třetí je líná a celý den by jen prospala. Matka se o ni bojí, že se nevdá, proto vezme její osud do svých rukou. Když se jednoho večera na prahu chaloupky objeví mladík, namluví mu, že Barča umí příst zlaté nitě.

 

Mladík chtěl Barču okamžitě za ženu. Taková šikovná žena, co umí příst zlaté nitě, se mu náramně líbila. Matka ale netušila, že mladík je sám král. Barunka si krále vzala, ale do smíchu jí nebylo. Král jí totiž poručil upříst zlaté nitě, jinak ji nechá zavřít do černé věže. Barunka se snažila, naučila se příst, ale zlaté nitě pořád nic. Barunka byla nešťastná a najednou se objevil podivný skřítek, který jí přislíbil pomoc.

 

Skřítek jí slíbil naučit příst zlaté nitě, ale nebylo to jen tak zadarmo. Do roka přijde znovu a pokud Barunka neuhádne jeho jméno, stane se jeho ženou. Barča si řekla, že rok je daleko a souhlasila. A skutečně teď Barunka upředla zlaté nitě a král se do ní zamiloval. Oba žili šťastně, ale čas plynul jako voda. Uplynul už skoro rok a Barunka stále více chřadla a král nevěděl proč. Jen mamince se Barunka svěřila se svým trápením.

 

Když šla maminka na zámek navštívit nešťastnou dceru, cestou se zastavila v lese na jahody. Najednou uslyšela hrom, proto se skryla za pařezem. Kde se vzal, tu se vzal, objevil se malý skřítek, který měl ohromnou radost, že získá mladou ženu, protože nikdy neuhodne, že se jmenuje Rampelník. Maminka vše vyslechla a spěchala za svojí dcerou a vše jí pověděla. Barunka byla šťastná a večer, když přišel skřítek, řekla jeho jméno. Od té doby ho už nikdy nespatřila a žila s králem šťastně i bez zlatých nití.